skip to Main Content
+90 262 658 98 92 paneks@panekspanel.com

HydroCooler Soğutma Cihazı

HYDROCOOLERİN  ÇALIŞMA PRENSİBİ

Hydrocooler sistemi meyve veya sebzelerin  soğuk su ile duşlanarak ön soğutma işleminin yapılmasıdır. Bu işlemin yapılması sayesinde soğuk depoda saklanacak olan ürünün depolanma ömrü ve meyve kalitesi artmış olacaktır. Hasatı yapılan ürün ne kadar hızlı soğuk depo zincirine dahil edilirse depolanma süresi uzatmak mümkün olmaktadır.

Hydrocooler kapasitesi 3 ton / saat olarak projelendirilmiştir.  Zemine oturduğu alanda 235 cm * 600 cm bir yer kaplamaktadır. Cihazın ana saşesi 100 lük  U profilden imal edilmiştir. Sistem, su tankı – soğutma sistemi – konveyör bant – su pompası ve elektrik panosundan oluşmuştur.    Su tankı kapasitesi ortalama  olarak 5800  lt civarındadır. Soğutma sistemi  birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışan 2 adet 30 HP gücünde semi hermetik kompresör ile teşkil edilmiştir. Soğutma gazı olarak  FR 404 gazı kullanılmıştır.

Sistemde suyun soğutulması işlemi plakalı eşanjörde gerçekleştirilmektedir. Kompresörden gönderilen gaz su ile eşanjörde çarpıştırılarak gerçekleştirilmektedir. Tanktan emilen  su pompa vasıtasıyla eşanjöre gönderilir. Burada soğuk gaz ile karşılasan su eşanjörden  çıkar ve basma hattına giren su havuza yaklaşık 1 mt mesafeden dökülmeye başlar. Bu dökülme esnasında havuzun hemen üstünde bulunan ve konveyör bant üzerinde yürüyen  kasalarının içinde bulunan ürün soğuk su ile buluşarak duşlanmış olur. 1 adet kasanın duşlanma süresi ortalama olarak 2.5 -3 dakikadır. Yıkama süresince kasalarda yabancı malzemeler olacaktır. Bunların su pompasının çalışmasını olumsuz olarak engellememesi için her bir su  pompasının emiş hattında bir adet pislik tutucu bulunmaktadır. Bu pislik tutucuların sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Pislik tutucuların temizlenmesi sırasında soğutma sisteminin kesinlikle kapatılması gerekmektedir.   Konveyör bantın toplam uzunluğu 8 mt olup, duşlamanın yapıldığı bölüm 6 metre dir. Konveyör bant üzerinde bulunan elektrık motoru 1.5 HP gücündedir.  Konveyör bantın hızı isteğe göre ayarlanabilmektedir. Konveyör bantın ürün çıkış tarafında kasa son noktaya geldiğinde ilgili eleman tarafından bant üzerinden alınmaması halinde sistem otomatık olarak duracaktır. Kasa alındığı takdirde bant çalışmaya devam edecektir. Sistemde pompaya ait pako anahtarı açmadan soğutma sistemini devreye alamazsınız . önce pompaya ait pako anahtar açılacak, dana sonra soğutma sistemine ait pako anahtar açılarak  (kompresör) devreye alınacaktır. Pompada herhangi bir arıza olduğunda soğutma sistemi kendını korumaya alarak devreden çıkacaktır.

Her bir kondenser üzerinde toplam 2 adet fan bulunmaktadır. Bu fanlardan bir adedi sistem devrede iken sürekli çalışacaktır. Diğer 2. fan ise  ihtiyaca göre devreye girip çıkacaktır.

Sistemde su dolaşımı herhangi bir arıza sebebiyle durduğu takdirde flow switch bunu sezinleyerek devreden çıkacaktır.

Sistemdeki su sıcaklığı +3 dereceye set edilmiştir. Herhangi bir sebepten dolayı su sıcaklığı bu derecenin altına üşmesi durumunda don termostatı sistemi devreden çıkacaktır.

Kompresörlerin basınç değerlerini kontrol eden kombine otomatikde

Herhangi bir sebepten dolayı sistemi devre dışı bırakırsa , elektrik panosu üzerinde bulunan sesli ikaz sistemi devreye girecektir.

CİHAZIN MARKASI  PANEKS
MODELİ  PNKSHYD 3000
MENŞEİ  TÜRKİYE
ÜRETİM YILI  2020-4-1
KAPASİTE  3000 KG
ELEKTRİK GÜCÜ  380 V 50 Hz
SOĞUTMA KOMPRESÖRÜ 2 ADET 30 HP SEMİ HERMETİK
KOMPRESÖR MARKA VE MENŞEİ  FRESCOLD / İTALYA
HYDROCOOLER ÇEKİLEN GÜÇ  50.7 kW
HYDROCOOLER DIŞ ÖLÇÜLERİ  227 cm * 600/ 800 cm* 235 cm
AĞIRLIK YAKLAŞIK 4 TON
KİRAZ GİRİŞ / ÇIKIŞ SICAKLIĞI + 28 > +22c // + 30 >+6/ + 7’c
SOĞUTUCU AKIŞKAN FREON R- 404  A
SOĞUTUCU TİPİ BAKIR BORULU SERPANTİN
KONDENSER TİPİ HAVA SOĞUTMALI TİP
KONDENSER FANLARI EBM / ROSENBERG
SOĞUK SU HAVUZLARI 304 AISI PASLANMAZ ÇELİK
TAŞIYICI BANT SİSTEMİ HIZ AYARLAYAN DEDÜKTÖR
DİGİTAL GÖSTERGE MARKASI DIXELL
KİRAZ KASASI  60 cm* 40 cm* 21 cm  10 kg.lık KASA kapasiteli
Back To Top