skip to Main Content
+90 262 658 98 92 paneks@panekspanel.com

Atmosfer Kontrollü Soğutma Sistemi

Atmosfer Kontrollü Soğutma Sistemi, oksijen seviyesinin düşürüldüğü ve genellikle karbondioksitin yükseltildiği depolama tekniğidir. Bu yatırım seçeneğinde kuru incir üzerindeki kurtçukların tamamen ölmesi için solunumu ortadan kaldırmak amacıyla oksijen sistemden çekilir. Ve yapılan nemlendirme işlemi ile kuru incirdeki ağırlık azalmasına neden olan nem kaybı önlenmektedir.  Kontrollü atmosfer koşulları altında birçok ürün, normal soğutma sistemlerine göre, 2 ila 4 kat daha uzun bir süreyle depolanabilir.

Atmosfer kontrollü soğutma sisteminde depolama için gerekli olan ilâve cihazlar;

Azot Jeneratörü

Azot Jeneratörü, çevredeki normal havadan saf azot üretir. Havadan azot alındıktan sonra oksijen dışarı atılır. Bir soğuk hava odasında oksijen miktarı azaltılırsa, solunum geciktirilir ve böylelikle sebze veya meyvedeki önemli gıda maddelerinin yanması azalır. Oksijen miktarı, gıda maddelerini ve bununla birlikte kaliteyi koruyabilmek için mümkün olan en düşük düzeye (Alçak Düzeyli Oksijen- ADO) indirilir. Azot Jeneratörü, yüksek ölçekli MKE

(Moleküler Karbon Elek) değerine sahip iki kaptan oluşur. Moleküler elek belli bir süre boyunca ve belli bir basınca kadar azot moleküllerini emer. Bir kap doyma noktasına ulaştıktan sonra, sistem otomatik olarak, vana yardımıyla diğer kabı devreye alır. Emilen oksijen molekülleri dışarı üflenerek doymuş olan kabın basıncı alınır ve yeniden kullanıma hazırlanır. Bu basit ilke sayesinde uzun bir kullanım süreci ve yüksek bir güvenilirlik sağlanır.

 

 Karbon Dioksit Tutucu

Karbondioksit tutucular, soğuk hava deposundaki CO2 değerlerini kontrol etmekte kullanılır. Depolama alanındaki hava, tutucu vasıtasıyla yönlendirilir ve CO2’den arıtılan hava geri verilir. Solunum sırasında oksijen (O2) kullanılır ve karbondioksit (CO2) açığa çıkar.

CO2 fazlası üründe geri dönüşümü olmayan hasarlara yol açar ve bu nedenle ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Bütün ürünler farklı miktarlarda CO2 üretir ve her birinin CO2’e hassasiyeti farklıdır. Bu sistemde merkezi bir gaz arıtma ekipmanı kullanarak farklı birçok meyve ve sebzeyi bir tek soğuk hava deposunda saklama imkânı elde edilmektedir

CO2 tutucusunda bulunan aktif kömür CO2 moleküllerini emer. Aktif kömürden geçirilen hava CO2’den arındırıldıktan sonra tekrar soğuk hava odasına gönderilir. Böylece CO2 soğuk hava odasından etkin şekilde uzaklaştırılmış olur.

Back To Top